10SVP47M
Mfr.Part #
10SVP47M
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 10V SMD
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
81mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
12 %
Ripple Current @ High Frequency :
1.62A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Capacitance :
47μF
Ripple Current (AC) :
1.62A
Length :
7.3mm
Diameter :
6.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Voltage - Rated DC :
10V
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Tan Delta :
0.12
Height :
5.9mm
Number of Pins :
6
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
94µA
Tolerance :
±20%
Voltage :
10V
Ripple Current :
1.62A
Published :
Datasheets
10SVP47M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 10SVP47M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Type:Polymer, Number of Terminations:2, Number of Pins:6, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:10V, 10SVP47M pinout, 10SVP47M datasheet PDF, 10SVP47M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 10SVP47M ,we also offer PCS0J101MCL1GS, PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 10SVP47M
47μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Cut Tape (CT) 50mOhm OS-CON™, SVP Surface Mount Polymer General Purpose