10SVP15M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10SVP15M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 15UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Type :
Polymer
Packaging :
Cut Tape (CT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Ripple Current :
740mA
Height :
5.4mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
5
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Terminal Shape :
Flat
Tan Delta :
0.1
Voltage - Rated DC :
10V
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Number of Terminations :
2
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
75µA
Dissipation Factor :
10 %
Packing Method :
TR
Series :
OS-CON™, SVP
Factory Lead Time :
10 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
37mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Width :
4.3mm
Diameter :
4mm
Life (Hours) :
2000 hours
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
10V
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current (AC) :
740mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
15μF
Ripple Current @ High Frequency :
740mA @ 100kHz
Datasheets
10SVP15M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 10SVP15M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Number of Pins:5, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:10V, Operating Temperature:-55°C~105°C, 10SVP15M pinout, 10SVP15M datasheet PDF, 10SVP15M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 10SVP15M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 10SVP15M
15μF ±20% Radial, Can - SMD 0.217 5.50mm Cut Tape (CT) 200mOhm OS-CON™, SVP Surface Mount Polymer General Purpose