TVX1A102MCD1LT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX1A102MCD1LT
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
736mA @ 10kHz
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitance :
1000µF
Series :
TVX
Packing Method :
TR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current @ Low Frequency :
640mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
HTS Code :
Diameter :
10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
21mm
Package / Case :
Axial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
TVX1A102MCD1LT
Nichicon TVX1A102MCD1LT
TVX 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can