RL81C221MDN1KX
Mfr.Part #
RL81C221MDN1KX
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V T/H
Voltage - Rated DC :
16V
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
5A @ 100kHz
Dissipation Factor :
0.12 %
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
3.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitance :
220μF
Polarity :
POLARIZED
Voltage :
16V
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current :
5A
Leakage Current :
704μA
Ripple Current @ Low Frequency :
500mA @ 120Hz
Diameter :
8mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
8mm
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Datasheets
RL81C221MDN1KX
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RL81C221MDN1KX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:16V, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Type:Polymer, Number of Terminations:2, RL81C221MDN1KX pinout, RL81C221MDN1KX datasheet PDF, RL81C221MDN1KX amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RL81C221MDN1KX ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon RL81C221MDN1KX
220μF ±20% Radial, Can 0.315 8.00mm Tape & Box (TB) 12mOhm FPCAP, RL8 Through Hole Polymer General Purpose