RL81C271MDN1KX
Mfr.Part #
RL81C271MDN1KX
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V T/H
Polarity :
POLARIZED
Dissipation Factor :
0.12 %
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Leakage Current :
864μA
Ripple Current :
5A
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lead Pitch :
3.5mm
Capacitance :
270μF
Diameter :
8mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
5A @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Tolerance :
±20%
Voltage :
16V
Height :
8mm
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current @ Low Frequency :
500mA @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Datasheets
RL81C271MDN1KX
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RL81C271MDN1KX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Voltage:16V, RL81C271MDN1KX pinout, RL81C271MDN1KX datasheet PDF, RL81C271MDN1KX amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RL81C271MDN1KX ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon RL81C271MDN1KX
270μF ±20% Radial, Can 0.315 8.00mm Tape & Box (TB) 12mOhm FPCAP, RL8 Through Hole Polymer General Purpose