RL81C181MDN1KX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL81C181MDN1KX
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Lead Diameter :
600 µm
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Weight :
4.535924g
Voltage - Rated DC :
16V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
5A
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
576μA
Lead Pitch :
3.5mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
5A @ 100kHz
Diameter :
8mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
0.12 %
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
PCB, Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage :
16V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Type :
Polymer
Polarity :
Polar
Capacitance :
180µF
Ripple Current @ Low Frequency :
500mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Published :
Number of Terminations :
2
Series :
FPCAP, RL8
Height :
8mm
Datasheets
RL81C181MDN1KX
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RL81C181MDN1KX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Voltage:16V, Type:Polymer, Number of Terminations:2, RL81C181MDN1KX pinout, RL81C181MDN1KX datasheet PDF, RL81C181MDN1KX amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RL81C181MDN1KX ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon RL81C181MDN1KX
180μF ±20% Radial, Can 0.315 8.00mm Tape & Box (TB) 12mOhm FPCAP, RL8 Through Hole Polymer General Purpose