RL81C271MDNASQKX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL81C271MDNASQKX
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Series :
FPCAP, RL8
Type :
Polymer
Ripple Current @ Low Frequency :
500mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
5A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
270μF
Datasheets
RL81C271MDNASQKX
270μF ±20% Radial, Can 0.354 9.00mm Tape & Reel (TR) 10mOhm FPCAP, RL8 Through Hole Polymer General Purpose