TVX1A101MAD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX1A101MAD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
12mm
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Tan Delta :
0.2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
4μA
Series :
TVX
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current :
130mA
Diameter :
6.3mm
Voltage - Rated AC :
10V
Termination :
Axial
Published :
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ High Frequency :
195mA @ 10kHz
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Lead Length :
35mm
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current (AC) :
150mA
Size / Dimension :
0.248Diax0.512L 6.30mmx13.00mm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
0.2 %
Capacitance :
100μF
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
TVX1A101MAD
Nichicon TVX1A101MAD
TVX 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA 0.248Diax0.512L 6.30mmx13.00mm -40°C~85°C Axial, Can