TVX1A102MCD
Mfr.Part #
TVX1A102MCD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V AXIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
600 µm
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.2 %
Termination :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
640mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
10mm
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
4μA
Capacitance :
1000µF
Ripple Current @ High Frequency :
736mA @ 10kHz
Tan Delta :
0.2
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.394Diax0.906L 10.00mmx23.00mm
Voltage - Rated DC :
10V
REACH SVHC :
No SVHC
1 (Unlimited)
Ripple Current :
640mA
Height :
21mm
Datasheets
TVX1A102MCD
Nichicon TVX1A102MCD
TVX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 640mA 0.394Diax0.906L 10.00mmx23.00mm -40°C~85°C Axial, Can