TVX1V471MCD1LT
Mfr.Part #
TVX1V471MCD1LT
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V AXIAL
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current @ High Frequency :
915mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
610mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.12 %
Diameter :
10mm
Size / Dimension :
0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
610mA
Capacitance :
470µF
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR
Height :
26mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
TVX1V471MCD1LT
Nichicon TVX1V471MCD1LT
TVX 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 610mA 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can