TVX1V471MCD
Mfr.Part #
TVX1V471MCD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V AXIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
470µF
Diameter :
10mm
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±20%
Height :
26mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated AC :
35V
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Length :
35mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current (AC) :
610mA
Dielectric Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
4μA
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current @ High Frequency :
915mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
610mA @ 120Hz
Ripple Current :
610mA
Voltage - Rated DC :
35V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
TVX1V471MCD
Nichicon TVX1V471MCD
TVX 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 610mA 0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm -40°C~85°C Axial, Can