TVX1V470MAD
Mfr.Part #
TVX1V470MAD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V AXIAL
Dissipation Factor :
0.12 %
Capacitance :
47μF
Height :
16mm
Size / Dimension :
0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm
Diameter :
6.3mm
Lead Diameter :
600 µm
19 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
120mA
Voltage - Rated DC :
35V
Tolerance :
±20%
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
TVX1V470MAD
Nichicon TVX1V470MAD
TVX 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 120mA 0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can