TVX1V332MCD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX1V332MCD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Axial, Can
Termination :
Axial
Dissipation Factor :
0.12 %
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
800 µm
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current @ Low Frequency :
2.05A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Capacitance :
3300µF
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
Contact Plating :
Tin
Series :
TVX
Size / Dimension :
0.630Diax1.713L 16.00mmx43.50mm
Ripple Current :
2.05A
Voltage - Rated DC :
35V
Dielectric Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.3575A @ 10kHz
Height :
41.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
4μA
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.18
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
Diameter :
16mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
TVX1V332MCD
Nichicon TVX1V332MCD
TVX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.05A 0.630Diax1.713L 16.00mmx43.50mm -40°C~85°C Axial, Can