TVX1V331MCD1LT
Mfr.Part #
TVX1V331MCD1LT
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V AXIAL
Aluminium
Ripple Current @ High Frequency :
690mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
35V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
330µF
Through Hole
Diameter :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
460mA @ 120Hz
Package / Case :
Axial, Can
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Height :
21mm
Polarization :
Polar
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Datasheets
TVX1V331MCD1LT
Nichicon TVX1V331MCD1LT
TVX 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can