TVX1V331MCD
Mfr.Part #
TVX1V331MCD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V AXIAL
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
4μA
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
10mm
Published :
Lead Diameter :
600 µm
Height :
21mm
Termination :
Axial
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
460mA
Capacitance :
330µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
690mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor :
0.12 %
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
POLARIZED
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.394Diax0.906L 10.00mmx23.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
460mA @ 120Hz
Datasheets
TVX1V331MCD
Nichicon TVX1V331MCD
TVX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 460mA 0.394Diax0.906L 10.00mmx23.00mm -40°C~85°C Axial, Can