TVX1V222MCD
Mfr.Part #
TVX1V222MCD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
31.5mm
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Length :
35mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
1.58A @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
0.12 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminium
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
16mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.16
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ High Frequency :
1.817A @ 10kHz
Published :
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
2200µF
Leakage Current :
4μA
Ripple Current (AC) :
1.58A
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
POLARIZED
Lead Diameter :
800 µm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated AC :
35V
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
1.58A
Number of Pins :
2
Datasheets
TVX1V222MCD
Nichicon TVX1V222MCD
TVX 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.58A 0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can