TVX1V221MAD
Mfr.Part #
TVX1V221MAD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
340mA
Tolerance :
±20%
Diameter :
8mm
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
POLARIZED
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Published :
Size / Dimension :
0.315Diax0.827L 8.00mmx21.00mm
Ripple Current (AC) :
340A
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
510mA @ 10kHz
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
35V
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Package / Case :
Axial, Can
Height :
20mm
Voltage - Rated AC :
35V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Length :
35mm
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
220μF
Dissipation Factor :
0.12 %
Lead Diameter :
600 µm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
340mA @ 120Hz
Datasheets
TVX1V221MAD
Nichicon TVX1V221MAD
TVX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 340mA 0.315Diax0.827L 8.00mmx21.00mm -40°C~85°C Axial, Can