TVX1V102MCD
Mfr.Part #
TVX1V102MCD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current (AC) :
1.06A
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
35V
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Height :
31.5mm
Lead Length :
35mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
1.06A
Lead Diameter :
600 µm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1000µF
Dissipation Factor :
0.12 %
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
35V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.06A @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Diameter :
13mm
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm
Polarity :
POLARIZED
Termination :
Axial
Feature :
4μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
TVX1V102MCD
Nichicon TVX1V102MCD
TVX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.06A 0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can