TVX1V101MAD
Mfr.Part #
TVX1V101MAD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V AXIAL
Capacitance :
100μF
Lead Diameter :
600 µm
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Polarity :
POLARIZED
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
4μA
Diameter :
8mm
Voltage - Rated DC :
35V
Height :
16mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
315mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Series :
TVX
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage - Rated AC :
35V
Number of Pins :
2
Termination :
Axial
Pbfree Code :
yes
Published :
Dissipation Factor :
0.12 %
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current (AC) :
210mA
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current :
210mA
Tolerance :
±20%
Through Hole
Lead Length :
35mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TVX1V101MAD
Nichicon TVX1V101MAD
TVX 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 210mA 0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can