TVX1V100MAD1LS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX1V100MAD1LS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.12 %
Number of Pins :
2
Leakage Current :
4μA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
TVX
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
35V
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial, Can
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Axial
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TVX1V100MAD1LS
Nichicon TVX1V100MAD1LS
TVX 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can