TVX1J471MCD
Mfr.Part #
TVX1J471MCD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V AXIAL
Dissipation Factor :
0.08 %
19 Weeks
Polarity :
POLARIZED
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
13mm
Dielectric Material :
Aluminium
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current (AC) :
840mA
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Pins :
2
Ripple Current :
840mA
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
63V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
470µF
Lead Length :
35mm
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
840mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Size / Dimension :
0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm
Tolerance :
±20%
Through Hole
Height :
31.5mm
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
63V
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
1.26A @ 10kHz
Datasheets
TVX1J471MCD
Nichicon TVX1J471MCD
TVX 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 840mA 0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can