TVX1J331MCD1LT
Mfr.Part #
TVX1J331MCD1LT
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V AXIAL
Ripple Current @ High Frequency :
975mA @ 10kHz
Series :
TVX
HTS Code :
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ Low Frequency :
650mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
63V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
26mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
13mm
Datasheets
TVX1J331MCD1LT
Nichicon TVX1J331MCD1LT
TVX 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can