TVX1J331MCD
Mfr.Part #
TVX1J331MCD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V AXIAL
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
650mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.08 %
Height :
26mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
330µF
Voltage - Rated DC :
63V
Number of Pins :
2
Diameter :
13mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
975mA @ 10kHz
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
650mA
Size / Dimension :
0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm
Wire
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
TVX1J331MCD
Nichicon TVX1J331MCD
TVX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 650mA 0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm -40°C~85°C Axial, Can