TVX1J330MAD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX1J330MAD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current (AC) :
120mA
Height :
16mm
Lead Length :
35mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitance :
33μF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
TVX
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated DC :
63V
Package / Case :
Axial, Can
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.08 %
Termination :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
120mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
Published :
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
4μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Diameter :
6.3mm
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
TVX1J330MAD
Nichicon TVX1J330MAD
TVX 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 120mA 0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can