TVX1J221MCD
Mfr.Part #
TVX1J221MCD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V AXIAL
Dissipation Factor :
0.08 %
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height :
26mm
Axial
Radiation Hardening :
No
Wire
Polarity :
POLARIZED
Size / Dimension :
0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm
Voltage - Rated AC :
63V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
480mA @ 120Hz
Lead Diameter :
600 µm
Number of Pins :
Voltage - Rated DC :
63V
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
480mA
Series :
TVX
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current @ High Frequency :
720mA @ 10kHz
Diameter :
10mm
Lead Length :
35mm
Capacitance :
220μF
Datasheets
TVX1J221MCD
Nichicon TVX1J221MCD
TVX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 480mA 0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm -40°C~85°C Axial, Can