TVX1J151MCD
Mfr.Part #
TVX1J151MCD
Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V AXIAL
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated :
63V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
1 (Unlimited)
HTS Code :
yes
Length :
21mm
Dissipation Factor :
0.08 %
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packing Method :
Tape
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
150µF
Datasheets
TVX1J151MCD
Nichicon TVX1J151MCD
TVX 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Polar Axial, Can