TVX1J102MCD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX1J102MCD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Axial, Can
Size / Dimension :
0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.33A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Number of Pins :
2
Series :
TVX
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Diameter :
800 µm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
1.5295A @ 10kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1000µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Termination :
Axial
Ripple Current :
1.33A
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.08 %
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
35mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current (AC) :
1.33A
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
63V
Radiation Hardening :
No
Height :
31.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
63V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
4μA
Diameter :
16mm
Datasheets
TVX1J102MCD
Nichicon TVX1J102MCD
TVX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.33A 0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can