TVX1H331MCD1LT
Mfr.Part #
TVX1H331MCD1LT
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V AXIAL
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
Diameter :
10mm
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current @ High Frequency :
840mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
330µF
Size / Dimension :
0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
Aluminium
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency :
560mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Height :
26mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR
Datasheets
TVX1H331MCD1LT
Nichicon TVX1H331MCD1LT
TVX 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can