TVX1H221MCD1LT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX1H221MCD1LT
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Leakage Current :
4μA
Dissipation Factor :
0.1 %
Series :
TVX
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
410mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitance :
220μF
Polarization :
Polar
Diameter :
10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height :
21mm
Package / Case :
Axial, Can
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Axial
Ripple Current :
410mA
Datasheets
TVX1H221MCD1LT
Nichicon TVX1H221MCD1LT
TVX 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 410mA 0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can