TVX1E472MCD
Mfr.Part #
TVX1E472MCD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.14 %
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.709Diax1.713L 18.00mmx43.50mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Ripple Current @ Low Frequency :
2.17A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
2.17A
Diameter :
18mm
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Length :
35mm
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
4700µF
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Axial, Can
Termination :
Axial
Lead Diameter :
800 µm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
4μA
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current @ High Frequency :
2.4955A @ 10kHz
Height :
41mm
Datasheets
TVX1E472MCD
Nichicon TVX1E472MCD
TVX 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.17A 0.709Diax1.713L 18.00mmx43.50mm -40°C~85°C Axial, Can