TVX1E471MCD1LT
Mfr.Part #
TVX1E471MCD1LT
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V AXIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
25V
HTS Code :
Height :
26mm
Ripple Current @ Low Frequency :
510mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
10mm
Dielectric Material :
Aluminium
Packing Method :
TR
Ripple Current @ High Frequency :
765mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
470µF
Polarization :
Polar
Datasheets
TVX1E471MCD1LT
Nichicon TVX1E471MCD1LT
TVX 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can