TVX1E470MAD1LS
Mfr.Part #
TVX1E470MAD1LS
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
Through Hole
Packing Method :
TR
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
200mA @ 10kHz
Capacitance :
47μF
Lead Diameter :
600 µm
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
0.14 %
Size / Dimension :
0.248Diax0.472L 6.30mmx12.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
100mA
Diameter :
6.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
12mm
Voltage - Rated DC :
25V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Polarization :
Polar
Datasheets
TVX1E470MAD1LS
Nichicon TVX1E470MAD1LS
TVX 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 100mA 0.248Diax0.472L 6.30mmx12.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can