TVX1E332MCD
Mfr.Part #
TVX1E332MCD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V AXIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.630Diax1.713L 16.00mmx43.50mm
Tan Delta :
0.2
HTS Code :
Dissipation Factor :
0.14 %
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
1.71A @ 120Hz
Height :
41.5mm
Ripple Current :
1.71A
Published :
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Diameter :
800 µm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminium
JESD-609 Code :
e3
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ High Frequency :
1.9665A @ 10kHz
Diameter :
16mm
Leakage Current :
4μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
3300µF
Package / Case :
Axial, Can
Terminal Shape :
Wire
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
TVX1E332MCD
Nichicon TVX1E332MCD
TVX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.71A 0.630Diax1.713L 16.00mmx43.50mm -40°C~85°C Axial, Can