TVX1E330MAD
Mfr.Part #
TVX1E330MAD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V AXIAL
Dissipation Factor :
0.14 %
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Package / Case :
Axial, Can
Diameter :
5mm
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
80mA
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
Number of Terminations :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
TVX
Polarity :
POLARIZED
Height :
12mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
160mA @ 10kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
33μF
Tolerance :
±20%
Datasheets
TVX1E330MAD
Nichicon TVX1E330MAD
TVX 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 80mA 0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm -40°C~85°C Axial, Can