TVX1E222MCD
Mfr.Part #
TVX1E222MCD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
16mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
1.48A @ 120Hz
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated AC :
25V
Tolerance :
±20%
Aluminium
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
Axial, Can
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.18
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.702A @ 10kHz
Polarity :
POLARIZED
TVX
Size / Dimension :
0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Length :
35mm
Ripple Current :
1.48A
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
0.14 %
Published :
Height :
31.5mm
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
2200µF
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
TVX1E222MCD
Nichicon TVX1E222MCD
TVX 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.48A 0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can