TVX1E221MAD
Mfr.Part #
TVX1E221MAD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated DC :
25V
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
280mA
Termination :
Axial
Lead Diameter :
600 µm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
2000 hours
Voltage - Rated AC :
25V
REACH SVHC :
No SVHC
4μA
Size / Dimension :
0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm
Diameter :
8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
280mA @ 120Hz
Height :
16mm
Dissipation Factor :
0.14 %
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Lead Length :
35mm
Ripple Current @ High Frequency :
420mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
TVX1E221MAD
Nichicon TVX1E221MAD
TVX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 280mA 0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can