TVX1E103MDD
Mfr.Part #
TVX1E103MDD
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V AXIAL
Diameter :
22mm
Leakage Current :
4μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
52mm
Capacitance :
10000µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Length :
35mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated AC :
25V
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
0.14 %
Termination :
Axial
Series :
TVX
Length :
52mm
Voltage - Rated DC :
25V
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVX1E103MDD
Nichicon TVX1E103MDD
TVX 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Axial, Can