TVX1E102MCD1LW
Mfr.Part #
TVX1E102MCD1LW
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V AXIAL
Capacitance :
1000µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Diameter :
13mm
Dielectric Material :
Aluminum
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packing Method :
TR
Length :
26mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.035A @ 10kHz
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ Low Frequency :
900mA @ 120Hz
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
TVX1E102MCD1LW
Nichicon TVX1E102MCD1LW
TVX 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can