TVX1E102MCD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX1E102MCD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Diameter :
600 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm
Dissipation Factor :
0.14 %
Package / Case :
Axial, Can
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Series :
TVX
Termination :
Axial
Leakage Current :
4μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
900mA
Capacitance :
1000µF
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
13mm
Height :
26mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
900mA @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
19 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Length :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.035A @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Datasheets
TVX1E102MCD
Nichicon TVX1E102MCD
TVX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 900mA 0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm -40°C~85°C Axial, Can