TVX1E101MAD
Mfr.Part #
TVX1E101MAD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
16mm
Capacitance :
100μF
REACH SVHC :
No SVHC
Polarity :
POLARIZED
Dissipation Factor :
0.14 %
Ripple Current @ Low Frequency :
170mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
255mA @ 10kHz
Feature :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
6.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
TVX
Ripple Current :
170mA
Leakage Current :
4μA
Lead Length :
35mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm
Voltage - Rated AC :
25V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TVX1E101MAD
Nichicon TVX1E101MAD
TVX 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 170mA 0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can