TVX1E100MAD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX1E100MAD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
25V
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Diameter :
5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
12mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Axial
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.14 %
Lead Length :
35mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial, Can
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
4μA
Series :
TVX
Height :
12mm
Packing Method :
Tape
Voltage - Rated AC :
25V
Capacitance :
10μF
Datasheets
TVX1E100MAD
Nichicon TVX1E100MAD
TVX 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Axial, Can