TVX1C682MCD
Mfr.Part #
TVX1C682MCD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V AXIAL
Height :
41mm
Ripple Current :
2.31A
Capacitance :
6800µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.31A @ 120Hz
Published :
Polarity :
POLARIZED
Size / Dimension :
0.709Diax1.713L 18.00mmx43.50mm
Dissipation Factor :
0.16 %
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial, Can
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Axial
Ripple Current @ High Frequency :
2.6565A @ 10kHz
Diameter :
18mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
4μA
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
TVX
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Datasheets
TVX1C682MCD
Nichicon TVX1C682MCD
TVX 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.31A 0.709Diax1.713L 18.00mmx43.50mm -40°C~85°C Axial, Can