TVX1C332MCD
Mfr.Part #
TVX1C332MCD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V AXIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dissipation Factor :
0.16 %
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
16V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Polarity :
POLARIZED
Bulk
Ripple Current :
1.62A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
31.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.62A @ 120Hz
Capacitance :
3300µF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.22
Size / Dimension :
0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
1.863A @ 10kHz
Lead Diameter :
800 µm
Axial
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
16mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
TVX1C332MCD
Nichicon TVX1C332MCD
TVX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.62A 0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can