TVX1C331MAD1LV
Mfr.Part #
TVX1C331MAD1LV
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V AXIAL
Axial, Can
Length :
16mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
330µF
Dielectric Material :
Aluminum
Polarization :
Polar
Series :
TVX
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency :
480mA @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Diameter :
8mm
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Ripple Current @ Low Frequency :
320mA @ 120Hz
Datasheets
TVX1C331MAD1LV
Nichicon TVX1C331MAD1LV
TVX 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can