TVX1C331MAD1LS
Mfr.Part #
TVX1C331MAD1LS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V AXIAL
Diameter :
8mm
Ripple Current @ High Frequency :
480mA @ 10kHz
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
16mm
Ripple Current @ Low Frequency :
320mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
Capacitance :
330µF
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
TR
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
TVX1C331MAD1LS
Nichicon TVX1C331MAD1LS
TVX 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can