TVX1C331MAD
Mfr.Part #
TVX1C331MAD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V AXIAL
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
330µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
480mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.16 %
ECCN Code :
EAR99
Published :
Height :
16mm
Termination :
Axial
GENERAL PURPOSE
Polarity :
POLARIZED
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
320mA @ 120Hz
Lead Diameter :
600 µm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
8mm
Ripple Current :
320mA
Leakage Current :
4μA
Size / Dimension :
0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm
Datasheets
TVX1C331MAD
Nichicon TVX1C331MAD
TVX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 320mA 0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can