TVX1C330MAD
Mfr.Part #
TVX1C330MAD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V AXIAL
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
33μF
Length :
12mm
Life (Hours) :
2000 hours
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dissipation Factor :
0.16 %
Voltage - Rated DC :
16V
Through Hole
Number of Pins :
2
Datasheets
TVX1C330MAD
Nichicon TVX1C330MAD
TVX 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Axial, Can