TVX1C222MCD
Mfr.Part #
TVX1C222MCD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V AXIAL
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
1.357A @ 10kHz
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
2200µF
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Length :
35mm
Lead Diameter :
600 µm
Dielectric Material :
Aluminium
Dissipation Factor :
0.16 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.18A @ 120Hz
Package / Case :
Axial, Can
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated AC :
16V
19 Weeks
Ripple Current :
1.18A
Tan Delta :
0.2
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
16mm
Height :
31.5mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Published :
Number of Pins :
2
Ripple Current (AC) :
1.18A
Datasheets
TVX1C222MCD
Nichicon TVX1C222MCD
TVX 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.18A 0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can