TVX1C221MAD1LS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX1C221MAD1LS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Axial
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Axial, Can
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
390mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Capacitance :
220μF
Diameter :
8mm
Series :
TVX
Packing Method :
TR
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Height :
16mm
Ripple Current @ Low Frequency :
260mA @ 120Hz
Datasheets
TVX1C221MAD1LS
Nichicon TVX1C221MAD1LS
TVX 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can