TVX1C153MDD
Mfr.Part #
TVX1C153MDD
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V AXIAL
Capacitance :
15000µF
Dissipation Factor :
0.16 %
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
4μA
Max Operating Temperature :
85°C
Axial, Can
Voltage - Rated :
16V
Dielectric Material :
Aluminium
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Length :
52mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
TVX1C153MDD
TVX 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Axial, Can